Mario Testino
Mario Testino, urodzony 30 października 1954 roku w Limie peruwiański fotograf, należy do grona najsławniejszych i najbardziej rozchwytywanych fotografów na świecie.
W młodości Testino chciał zostać księdzem. Nie był zbyt popularny w szkole. Studiował ekonomię, a na terenie uczelni znany był z noszenia różowych spodni i butów na platformach. W 1976 roku wyjechał do Londynu i rozpoczął studia fotograficzne. Mieszkał w pomieszczeniu poszpitalnym i ledwo wiązał koniec z końcem. Aby zarobić, pracował jako kelner. Wtedy także zafarbował włosy na kolor różowy.
Obecnie jest najbardziej opłacanym fotografem. Jego serie zdjęć znaleźć można było w tak prestiżowych magazynach jak „Vogue” czy „Vanity Fair”. Fotograłował m.in. księżną Dianę, księżną Walii, czy takie aktorki jak Cameron Diaz, Catherinę Zeta-Jones, Julię Roberts, modelki takie jak Claudia Schiffer czy Kate Moss. Jest osobistym fotografem brytyjskiej rodziny królewskiej. Miał także wkład w powstanie projektów graficznych firm Burberry, Gucci, Dolce&Gabbana. Jego wystawy oglądać można na całym świecie.
W 2002 roku można było oglądać jedną z wystaw w Londynie, w „The National Portrait Gallery”, zatytułowaną po prostu „Portrety”. Jest to jego najsławniejsza wystawa fotograficzna pokazywana w Milanie, Edynburgu, Tokio i Meksyku.
Na przestrzeni życia Testino został nagrodzony wieloma nagrodami za pracę i akcje charytatywne.
Jest również ambasadorem międzynarodowej organizacji non-profit Save the Children niosącej pomoc humanitarną. Udało mu się dzięki temu zebrać pieniądze na budowę placu zabaw przed moskiewskim szpitalem, specjalnie dla dzieci chorych na raka. Otworzył także w Limie centrum pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi z 2007 roku. Testino uważa, że dzięki pomocy innym sam czuje się lepiej i lżej, dlatego też nie szczędzi pieniędzy i chęci. Dla jednej z takich akcji wystawił na aukcję jedną z fotografii księżnej Diany, sprzedała się za 100 000 funtów.
W 2008 wydał bal mający na celu zbiórkę pieniędzy dla chorych na AIDS, ponieważ wielu z jego przyjaciół zmarło na tę właśnie chorobę.
W 2011 roku mija 30-lecie jego pracy. El Museo del Bario, najsławniejsze i najbardziej cenione muzeum kultury łacińskiej w USA, uhonorowało go 26 maja 2011 nagrodą za całokształt twórczości. Całe wydarzenie miało również na celu zbiórkę charytatywną, gdyż ceny biletów wahały się od 1 do 2,5 tys. dolarów. Na uroczystości zobaczyć można było również wystawę zdjęć Testino.
Dodaj komentarz