Subscribe via RSS

David LaChapelle

David LaChapelle należy do jednych z najznakomitszych fotografów XXI wieku. Współpracuje z wieloma ikonami popkultury. Urodzony 11 marca 1963 roku w Fairfield należy do wszechstronnych ludzi, zajmując się nie tylko fotografią, ale i produkcją filmów. Nauki pobierał u samego Warhola, mistrza pop-artu. Z pop-artu także czerpał swoje inspiracje.

Swoje pierwsze zdjęcie wykonał jako dziecko, fotografując swoją matkę, Helgę LaChapelle, na wakacjach w Puerto Rico. Mając 15 lat rzucił szkołę, gdzie często z niego szydzono i przeprowadził się do Nowego Jorku. Aby zarobić, w wieku 18 lat zaczął pracować jako chłopak do towarzystwa, do czego przyznał się dopiero w jednym z wywiadów dla CNN.

Jego pierwszą poważną pracą była praca w Studio 54. Tam też poznał Andy’ego Warhola, który zaoferował mu pracę jako fotograf w amerykańskim magazynie „Interview”. Oprócz tego LaChapelle pracował również dla tak prestiżowych magazynów, jak „Rolling Stone”, „Vogue” czy „Vanity Fair”.

David LaChapelleWydał cztery książki o swojej fotografii, zawierające surrealistyczne portrety takich gwiazd jak Shakira, Marilyn Manson, David Bowie, Cameron Diaz, Madonna czy sam Warhol.

LaChapelle zajmował się także reżyserią show Eltona Johna, „The Red Piano”, wystawianym w Las Vegas. Wykorzystano do tego technologię video na ekranie LED, czyniąc go najjaśniejszym i największym ekranem w historii.

Wyreżyserował również film dokumentalny „Rize”, o ulicznym stylu tańca zwanym „Krumping”, a także wiele reklam, dla takich marek jak Tommy Hilfiger, Nokia, L’Oreal czy Burger King. Zajął się również pięciominutową reklamą dla H&M, „Romeo i Julia” czy trailerami serialu „Lost” dla Channel 4.

W 2006 roku odwiesił aparat fotograficzny i wyjechał na swoją farmę na Haiti, z dala od zgiełku miast. W 2007 zaprezentował swoją serię fotografii pod nazwą „Przebudzony”, zainspirowaną powodziami oraz nieodłącznym połączeniem wody i religii. Niektóre zdjęcia obrazowały ludzi unoszących się na wodzie, jak ciała topielców, inne zaś – zalane muzea i katedry.

Jego zdjęcia są rozpoznawalne na całym świecie. Szokują, są odważne, czasem surrealistyczne i groteskowe. Jego portrety gwiazd są seksowne, potrafią zaszokować, jednak zamierzeniem LaChapella nie jest szokowanie. Jego celem jest zaciekawienie odbiorcy, sprawienie, że zatrzyma się właśnie na jego zdjęciach. Ważne jest wywołanie emocji. Jego fotografie zawierają trzy aspekty: poczucie humoru, świadomość społeczną i świadomość polityczną. To właśnie on namówił Courtney Love do pozowania w roli Marii Magdaleny, a Michaela Jacksona wcielenia się w rolę męczennika.

LaChapelle w swojej karierze zdobył wiele nagród, m.in. w 1995 roku dla „Najlepszego nowego fotografa roku” (amerykańskie i francuskie magazyny fotograficzne), w 1996 roku dla „Najlepszego fotografa roku” podczas VH1 Fashion Awards, nagroda dla najlepszego video muzycznego (video „Natural Blues” Mobiego) podczas gali MTV Video Awards czy w 2006 roku nagroda za wkład w eliminowanie homofobii na świecie.

Dodaj komentarz