Subscribe via RSS

Corinne Day

Corinne Day urodziła się 19 lutego 1965 roku, zmarła 27 sierpnia 2010 roku, zaliczana do najlepszych brytyjskich fotografów mody. Zajmowała się również tworzeniem dokumentacji zdjęciowej oraz modelingiem.

Corinne Day zasłynęła dzięki sesjom zdjęciowym z Kate Moss. Na niektórych fotografiach szesnastoletnia wówczas modelka jest naga. Przede wszystkie jest jednak naturalna, radosna i swobodna. Zdjęcia Day przygotowywała na zlecenie brytyjskiego czasopisma o kulturze „Face”. Obecne prawo zabrania fotografowania aktów osób poniżej 18 roku życia. Prace Corinne Day trafiały na okładki magazynów. W 1993 roku Moss pojawiła się w  brytyjskim „Vogue’u”. Mówi się, że to właśnie Brytyjka odkryła gwiazdę modelingu i późniejszych skandali. Ich drogi ponownie spotkały się w 2007 roku. Wówczas Day dostała zlecenie przygotowania zdjęć Kate Moss do National Portrait Gallery.

Twórczość Day znacząco wpłynęła na postrzeganie i sposób wykonywania zdjęć w latach dziewięćdziesiątych. Zaliczana do kategorii samouków, charakteryzowała się odmiennym stylem i nietuzinkowym talentem. Wcześniej sesje fotograficzne w świecie mody opierały się na przepychu i doskonałości. Uwieczniane na obrazach kobiety, choć piękne, były bez skazy i bez wyrazu. Brytyjka całkowicie odrzuciła tę formę, tworząc zupełnie nowy rodzaj sztuki – kompletnie prostej, często czarnobiałej i niekomercyjnej. Prócz Kate Moss na zdjęciach Coranne Day można zobaczyć inne top modelki np. Freje Beha Erichsen i Darię Werbowy.

U Corinne Day wykryto guza mózgu. Na wieść o tym jej znajomi z branży modelingowej, w tym także Moss, zebrali ponad 100 tys. funtów na leczenie nowotworu. Ratunkiem miała być terapia w USA. Pieniądze zbierano podczas akcji Save the Day, na której można było wylicytować wiele wcześniej niepublikowanych fotografii autorstwa Corinne Day. Brytyjka zapisała się na kartach historii fotografii jako charyzmatyczny twórca oraz doskonała i naturalna modelka. Zmarła w Anglii po ciężkiej chorobie 27 sierpnia 2010 roku, pozostawiając pustkę w świecie mody.

Dodaj komentarz