Subscribe via RSS

Annie Leibovitz

Annie Leibovitz urodziła się 2 października 1949 roku w Waterbury, w stanie Connecticut. Jest jedną z najbardziej znanych i utytułowanych amerykańskich fotografów. Zajmuje się przede wszystkim tworzeniem portretów. Wiele razy zdobywała prestiżowe nagrody fotograficzne, w tym tę przyznawaną przez ASME dla Fotografa Roku. Ponadto jest laureatką konkursów International Center of Photography, Grammy, Kelly i Clio.

Annie Leibovitz wychowała się w wielodzietnej rodzinie. Ma pięcioro rodzeństwa. Ze względu na pracę ojca, pułkownika Sił Powietrznych USA, bardzo często przeprowadzała się.   Leibovitz  była silne związana z matką, nauczycielką tańca nowoczesnego. Już w wieku szklonym Annie Leibovitz wykazywała zainteresowanie sztuką. Dlatego też postanowiła kontynuować naukę w Instytucie Sztuki w San Francisco.

Annie LeibovitzPrzygoda z fotografią rozpoczęła się od rodzinnej sesji podczas pobytu na Filipinach. W kolejnych latach pracowała w różnych profesjach, m.in. w 1969 roku zajmowała się archeologią podczas badań naukowych w świątyni króla Salomona. Rok później zatrudniła się w nowo powstałym magazynie muzycznym „Rolling Stone”. Imponujące portfolio sprawiło, że została głównym fotografem w czasopiśmie. Tak rozpoczęła się jej kariera w branży.

W 1973 roku piastował już stanowisko dyrektora fotograficznego. Po dziesięciu latach zmieniła pismo na „Vanity Fair”, gdzie działała jako niezależny fotograf. W tym czasie zorganizowano również pierwszą wystawę prac Leibovitz, a w księgarniach pojawiła się jej pierwsza ksiązka. Później jej zdjęcia zdobiły prestiżowe magazyny jak „Time”, „Newsweek”, „New York Times”, „Life”, „Paris Match”, „London Independent Magazine” oraz „Stern”.

Anna Leibovitz  fotografowała gwiazdy muzyki oraz kina. Na jej zdjęciach zobaczyć można m.in. Johna Lennona, Demi Moore (słynna sesja ciążowa), Michaela Jacksona, Whoopi Goldberg oraz Meryl Streep. Zajmowała się też fotorelacjami z miejsc wydarzeń, np. z Sarajewa oraz tworzeniem kalendarz Pirelli w 2000 roku. W jej dorobku artystycznym jest też fotografia sportowa. Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1986 roku była oficjalnym fotografem. Tę samą funkcję pełniła podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Anna Leibovitz nie ukrywała swojej orientacji seksualnej. Już w latach osiemdziesiątych otwieracie mówiła, że jest lesbijką. Wówczas poznała też miłość swojego życia. Z pisarką Susan Sontag związana była aż do śmierci partnerki w 2004 roku. Leibovitz wydała kilka albumów, m.in. „Photographs 1970-1990”, „American Olympians”, „Women” oraz „American Music”.

 

Dodaj komentarz