Subscribe via RSS

Fotografia mody

Zdjęcia Fashion – początki

Pierwsze prace fotograficzne, które z powodzeniem zaliczyć możemy do gatunku fotografii mody pochodzą już z końca XIX wieku. Kluczowe dla fotografii mody okazało się być jednak drugie dziesięciolecie XX wieku. Wtedy to w znacznym stopniu udoskonalono techniki drukarskie, dzięki czemu magazyny, takie jak „Vogue” czy „Vanity Fair”, mogły drukować na swych łamach, w miejsce ilustracji graficznych, zdjęcia.

Charakterystyka fotografii mody

Głównym zadaniem fotografii mody jest (i zawsze było) przede wszystkim wydobycie piękna modelek czy modeli. To oni bowiem, swoją urodą i stylem, mają przyciągnąć uwagę obserwatorów do prezentowanych ubrań, dodatków, etc. Jak ujął to jeden z bardziej znanych współcześnie fotografów mody, Solve Sundsbo: „można mieć dobry pomysł, ale i tak najbardziej liczy się to, by osoba, którą się fotografuje, wyglądała olśniewająco. Nieważne jak wspaniała jest moda, którą prezentuje – jeśli modelka na zdjęciach wygląda okropnie – nikt ponownie nie zatrudni fotografa. Nikt nie wynajmie kogoś, kto nie potrafi sfotografować modelki tak, by wyglądała pięknie”.

Fotografia mody

Zastosowanie zdjęć mody

Zdjęcia mody mają za zadanie reklamować określony towar – ubrania, buty, dodatki, biżuterię. Fotograf mody musi więc w taki sposób współpracować z modelkami i modelami, stylistami, fryzjerami, by osiągnąć perfekcyjny efekt końcowy. Jakość zdjęć mody powinna przełożyć się na sukces komercyjny (zarówno marki, jak i fotografa).

Jak zrobić zdjęcia mody?

Techniczne przygotowanie do fotografowania to dopiero połowa sukcesu w fotografii mody. Na drugą połowę składają się dobre pomysły i fotograficzna intuicja.

Kilka porad dla wszystkich, którzy zaczynają swą przygodę z fotografią mody:

  1. Przeglądaj zdjęcia uznanych twórców, pozwól się inspirować.
  2. Nie rezygnuj z żadnego pomysłu, który wpadnie ci do głowy. Zapisuj pomysły, rozwijaj je, poprawiaj. Nie zrażaj się niepowodzeniami.
  3. Nie zamykaj się w studiu. Jak najwięcej korzystaj z naturalnego światła, rób zdjęcia w plenerach.
  4. Spontaniczność jest dobra, ale nie pozostawiaj zbyt wiele przypadkowi. Przygotowuj się do sesji. Odwiedzaj miejsca, w których chcesz fotografować, wybierz odpowiednią porę dnia, oświetlenie, etc. Ułóż w głowie podstawowy scenariusz.
  5. Korzystaj z pomocy ekspertów. W wielu miastach organizowane są specjalne warsztaty, na których będziesz mógł skonfrontować swoje doświadczenia z doświadczeniami profesjonalistów.

Wiodący fotografowie mody:

  • John Akehurst
  • Richard Bush
  • Elaine Constantine
  • Solve Sundsbo
  • Steven Meisel
  • Mario Testino
  • David Sims
  • Craig McDean
  • Inez van Lamsweerde
  • Vinoodh Matadin

 

Dodaj komentarz